KADIN

34.834 kez izlendi
5 / 5.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Çocuğun başarısız olma nedeninin iyi araştırılması lazımdır. Üstün zekalı çocukların çok farklı ilgileri ve yönelimleri olabilir.

Bu ilgi ve yönelimlerin, aile ve devam edilen okul tarafından desteklenmemesi durumunda, çocuklarımız kaybedilebilir ya da zekaları köreltilebilir. Bugün dolandırıcı veya bilgisayar korsanı diye bilinen insanların az zeki olduğunu söyleyemeyiz. Bunlar da çok zeki insanlardır. Fakat zamanında keşfedilmemiş ya da doğru yönlendirilmemiştir denebilir.

Çocukların öncelikle eğitsel değerlendirmelerinin çok doğru yapılması lazımdır. Burada amaç çocuğun analizinin, tanılamasının, değerlendirilmesinin çok iyi yapılmasının gerekliliğidir. Bu etiketlemek amacıyla değil, çocuğun gelişmiş olduğu yönlerin ne olduğunun bilinip, ihtiyacının doğru analiz edilmesidir.

Tanılamalar yapıldıktan sonra; çocuğun hangi alanlara ilgisi var, hangi yetenekleri varsa o alanlara yönelik ek eğitimler, atölye çalışmaları, kurslar, seminerler veya diğer çalışmalara çocuğun yönlendirilmesi büyük önem arz etmektedir.

Çocukları okula ve öğrenmeye sevk eden, öğrenme ve merak duygularının giderilmesidir. Çocuk bilgi açlığını giderdiği noktada eğitim kurumunu sevecektir. Böyle bir talebinin karşılanmadığı noktada da okuldan uzaklaşacaktır.

Üstün zeka diye tabir edilen husus bir potansiyeldir, var olan kapasitedir. Bu kapasite kullanıldığı zaman başarıya dönüşür. Akademik başarı ise zekanın kullanılması sonucunda ortaya çıkacaktır. Üstün zekalı çocuklarımızdaki en büyük problem, o potansiyelin gerektiği gibi kullanılmamasıdır.

Burada ailenin ve eğitim kurumunun dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Tanılamalar ve yönlendirmeler zamanında yapılırsa bu problemler olmayacaktır.

Yorumlar