KADIN

2.954 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Okul öncesi dönemde yağları özellikle besin grubu açısından çok önemli bir noktaya koyarız. Çünkü vücudumuzun enerji kaynağı olarak sadece karbonhidrat ya da proteinlere değil yüksek oranda yağ gruplarına ihtiyacı vardır. O yüzden mutlaka yağı da dengeli bir şekilde 3-6 yaş grubu çocukların beslenmesine eklemekte fayda vardır.

Bu yağı besinleri kızartarak değil de, çocuğun pilavına ya da makarnasına, zeytinyağı, soya ya da zeytinyağı tereyağı karışımını birlikte ekleyebiliriz. Çocuklarda yağ tüketimi günlük enerji alımları bakımından çok önemli bir etkiye sahiptir. Çünkü çocuklar çok hareketlidir. Özellikle 3-6 yaş grubu çocuklarda ciddi hareketlilik olduğu için, vücut fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerjiyi de düzgün oranda karşılayabilmek için, yağı, beslenmesine ve diyetine doğru orantıda eklemekte fayda vardır.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, son dönemlerde çok sık rastlanan obezite oranının yükselmesidir. Bu gibi durumlarda kızartmalardan ya da yağlı hazır besinlerden çocukları uzak tutmak, obeziteye yakalanma ihtimalini azaltacağı gibi aynı zamanda obez olan çocukların kilo vermesine faydalı olacaktır.

Yorumlar