KADIN

Okul öncesi dönemde örnek bir günlük beslenme programı nasıl olmalıdır?

Hülya Çağatay Hülya Çağatay Beslenme ve Diyet Uzmanı
5.633 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Okul öncesi dönemdeki çocukların hareketli olmalarına bağlı olarak, kalori alımlarında dengeli ve doğru orantılı olması çok önemlidir. Bu tür çocuklarda çok sık ara öğün vermek doğru bir davranış olmaz. Çünkü iştahları çok hızlı bir şekilde kesilebilir. Sabah kahvaltısı ve öğle yemeği arasında çocuğa süt ya da buna benzer bir ara öğün verirseniz, çocuğun öğle yemeğindeki yeme kapasitesini ciddi bir oranda düşürebilirsiniz.

O yüzden sabah ve öğle yemeği arasında ara öğün verilmemeli, su içmesi sağlanmalıdır. Ancak öğlen ve akşam arasında ikindi kahvaltısı adı verilen ara öğünü vermekte fayda vardır. Çünkü bu dönem içerisinde çocuklar çok hareketli ve aktiftir. Buna bağlı olarak enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden bir ara öğün yeterli olacaktır. Genelde anneler çocuklarına akşam yemeği yedirdikten sonra çok fazla oranda sıvı ve bol yiyecek tüketimine yönlendirirler. Bu da çok doğru bir alışkanlık değildir. Çocuk gece uykuya erken yatacağı için, yatmadan bir saat önce yemek yemeyi kesmesinde fayda vardır. Çünkü reflüye neden olabilir, çocuklarda reflüye çok sıklıkla rastlanmaktadır. Bunun en büyük nedeni de annelerin sütler ya da mamaları gece yatmadan evvel vermeleridir.

Bir çocuğun sabah kahvaltısında, yumurta, peynir, süt ya da taze sıkılmış portakal suyu, bir ya da iki dilim ekmek gibi tahıllı ürünler olabilir. Öğle yemeğinde sebze ya da et türevinden birisini tüketmesi faydalı olacaktır. Öğlen yemeğinde sebze yendiyse akşam yemeğinde et tüketilmesi gerekir. Böylelikle günlük protein alımı dengeli bir oranda tutulabilir. Öğle yemeğinde yoğurt ya da ayrandan biri mutlaka tüketilmelidir. Sonraki ara öğünde de meyve ya da taze sıkılmış meyve suyu, yanında da bir avuç kadar kuruyemişlerin tüketilmesi, mineral ve vitamin alımını olumlu yönde etkileyecektir.

Akşam yemeğini çok geç saatlere bırakmadan yedirmek, sonrasında çocuğun hak edeceği çikolatayı veya sütü vermek daha faydalı olacaktır. Ara öğünlerde verilecek çikolata, tatlı, meyve suyu gibi besinler bir sonraki öğünde daha kalitesiz beslenmesine sebep olacaktır.

Yorumlar