KADIN

3.617 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Okul öncesi dönemde (3-6 yaş) karbonhidrat tüketimini kaliteli tahıllardan karşılamak olumlu etkiye sahip olacaktır. Çünkü bu dönem içerisinde çocuklarda şekerli, çikolatalı besinlere çok fazla yönelme görülür. Anneler de genelde reddedemez.

Çikolata gibi besinleri çok fazla tüketmeye bağlı olarak diğer karbonhidratların tüketimi azalmaktadır. Bu da aslında birçok vitamin ve mineralin kaybına neden olacaktır. Çünkü biz tahıllardan B grubu vitaminlerini alırız ki bunlar merkezi sinir sistemini destekleyen ve beynin olumlu yönde çalışmasını sağlayan mineraller ve vitaminlerdir.

Bunları olumlu miktarda alabilmek için tahıl gruplarını dengeli oranda tüketmek faydalı olacaktır. Beyaz ekmek yerine çok tahıllı ekmekler ya da tam buğday unundan ekmekleri tüketmek, çocuğun kan şekeri durumunu dengeli ve düzenli tutacağı için çikolata gibi ürünleri tüketme ihtiyacı da azalabilir.

Bir çocuk ortalama bir gün içerisinde 3-4 dilim ekmek tüketir. Eğer çocuğun kilo almaya dair bir problemi yoksa ekmek tüketimi daha fazla oranda olabilir. Bunun yanı sıra çorbalar, makarna ve pilav türevleri karbonhidrat içerisine girdiği için, öğün içerisinde karbonhidrat kaynağı tüketiliyorsa ekmek tüketmesine gerek yoktur.

Karbonhidrat tüketimi; merkezi sinir sistemini desteklemek, B grubu vitaminlerini dengeli alabilmek ve gelişimin sürdürülebilmesi için protein kadar büyük ve olumlu bir etkiye sahiptir.

Yorumlar