KADIN

Okul öncesi dönemde çay, kahve ve gazlı içecek tüketimi nasıl olmalıdır?

Hülya Çağatay Hülya Çağatay Beslenme ve Diyet Uzmanı
26.924 kez izlendi
5 / 4.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Okul öncesi dönemdeki çocuklarda (3-6 yaş), çay, kahve ve kola gibi gazlı içecek tüketimlerinin hiç olmamasını isteriz. Ama çocuk anneye ve babaya özenebilir, çay içmek isteyebilir. Çok açık bir çay, limonlu bir şekilde çocuğa verilebilir. Ancak çocuğu sıklıkla bitki çayına yönlendirmenizde fayda vardır. Kahveyi kesinlikle önermeyiz. Kahvenin uyarıcı bir etkisi vardır. Uyku düzensizliğine neden olabilir. Çay ve kahve kansızlığa neden olabileceği için çocuk beslenmesinden uzak tutulmalıdır.

Kola ya da buna benzer gazlı içeceklerin tüketimi de çok sıklıkla görülür. Özellikle aileler kendileri de tükettikleri için çocukların da tüketmesine müsaade eder. Bunların hiçbirinin tüketimi önermeyiz. Çünkü hepsinde aslında bir takım kanserojen maddelerin olabilme ihtimali vardır. Bu yüzden çocuklukta çay, kahve tüketiminin yanı sıra gazlı içecek tüketiminden de uzak tutmak çok önemlidir.

Anne ve baba, dışarıda ya da ev içerisinde gazlı içecek tüketiyorsa, kendisi içerken çocuğa içirmiyorsa, çocuk anneyle ya da babayla empati kurup davranışlarını taklit edebileceği için, davranışlarına olumsuz etki etmektedir.

Yorumlar