KADIN

8.014 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Ödev, çocuklara sorumluluk bilincinin aşılanması ve okulda öğrendikleri bilgilerin tekrarlanması açısından faydalı bir yöntemdir. Fakat çocuğun verilen ödevden fayda sağlayabilmesi için öncelikle ödevini kendi yapabiliyor olması gerekir. Yaptıktan sonra da bunun sonucunu aldığını görmelidir.

Çocuğa öncelikli olarak ödevin niçin verildiği ve ne amaçla verildiği öğretmen tarafından doğru aktarılmalıdır. Daha sonra çocuğun bunu anladığından emin olunmalıdır. Çocuğun ödevini doğru bir şekilde anlayıp eve gitmesi de sorumluluk kazanmasının bir parçasıdır. Çocuk ödevini alamıyor veya eksik alıyorsa, okulda daha sağlıklı bir şekilde öğrenmesi için bir not defteri verilebilir.

Çocuk eve geldikten sonra, ödev yapma saati, ödev yapma yeri ve süresinin belirlenmiş olması, çocuğun bu alışkanlığı kazanmasında faydalıdır. Bunun sürekli tekrarlanması ve takip edilmesi, bu alışkanlığın geliştirilmesinde faydalı olacaktır.

Öğretmen tarafından, yapılan doğru ödeve karşılık olumlu geri bildirimde bulunulması, çocuğun bir sonraki ödevini yapmasında motive edici olacaktır.

Yorumlar