KADIN

6.989 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Okul başarısını arttırmak için kişinin öncelikli olarak kendi bilgi, beceri ve bilişsel yeteneklerinin ne olduğu konusunda iyi bir bilgi sahibi olması gerekmektedir. Çocuk bunu küçük yaşlarda bilemeyebilir. Fakat çocuğun hangi alanda daha iyi olup hangi alanda daha zayıf olduğunun iyi gözlenmesi, yetenekli olduğu alanlara yönlendirilmesi, zayıf olduğu alanların da uzman eşliğinde desteklenmesi faydalı olur.

Örneğin; sözel alanda çok iyi olup matematik alanında zorluk yaşayan bir çocukta, çeşitli metotlar ile sorun tespit edilir, öğrenme sorununa bağlıysa buna yönelik destek verilir. Dikkat sorunu varsa bu alanda çalışmalar yapılarak çocuğun azalan başarısının güçlendirilmesi sağlanabilir.

Çocuk sosyal hayatta da sorunlar yaşayabilir. Bunun sebepleri araştırılır. Öğretmen gözlemleri alınabilir. Özellikle ergenlik dönemlerinde kopmalar ve iletişim sorunları yaşanabilir. Bu süreçlerde de çocuğun daha yakında gözlenmesi gerekir. Uzman yardımıyla akademik ve sosyal alanlarda başarının sağlanması için çalışılır. Çocuğun her alanda başarılı olabilmesi için duygusal olarak keyfi yerinde ve mutlu bir çocuk olması gerekir.

Yorumlar