KADIN

4.557 kez izlendi
5 / 3.67 - 3 Oy
Gönder Sitene Ekle
Öfke kontrolü aslında verilen tepkiden ziyade, öfke tarzı ve öfkeyle başa çıkma stratejisidir. Çünkü insanları etkileyen olaylar değildir, olaylara verdikleri anlamlardır.

Kimi zaman öfke bizim için ikincil bir kazanç sağlayabilir. Bizim toplumumuzda öfkeli olmak olaylara daha fazla hakim olmaya, kimi zaman kendinizi daha iyi bir lider olarak hissetmenize, insanların içine korku salarak istediklerinizi elde etmenize yol açabilir. Eğer bu gibi ikincil kazançlar söz konusu ise, öncelikle bu kazançlardan kurtulmak öfkeyle başa çıkmanız için etkilidir. Çünkü sağlıklı olan kişisel iletişimlerimizde, öfkeyle insanların içerisine korku salarak değil, onları bir şekilde yönlendirmek önemli olandır.

Reaktif davranış öfkenin temelinde olan şeydir. Yani bir etki gelir ve bir tepkiyle reaktif davranırız. Bunun yerine proaktif davranmak yani ne söylediğimizden çok nasıl söylediğimizle başa çıkmak gerekir. Söylenen şeylerin içerikleri kişiler için çok fazla şey ifade etmez. Ancak bunu hangi ses tonunda, hangi jest mimikle, hangi ifadeyle nasıl kurduğumuz, asıl mesajın iletilmesinde etkili olan unsurdur.

Yorumlar