KADIN

12.929 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Ödem oluşumunun sebepleri, aşırı derecede tuz tüketilmesi ve buna bağlı olarak vücutta aşırı derecede sıvı artışıdır. Unutulmamalıdır ki günde bir gram fazladan alınan tuz, 200 ml. kadar fazladan sıvı tutulmasına yol açar. Sıvı tutulması 3 litreyi geçtikten sonra da vücutta ödem olduğunu anlamaya başlarız.

Bir diğer en önemli ödem nedeni kalp yetersizliğidir. Kalbin yeterli dolaşım sağlayamaması ve toplardamarların kalbe yeterli miktarda kanı götürememesi nedeniyle, damarların içerisinde basınç artışına neden olur ve cilt altına sıvı kaçarak ödem oluşur.

Albümin proteinlerinin azalması da basınç dengesini bozacağı için ödem oluşabilir. Özellikle kılcal ve toplardamarlarda bir takım virüs enfeksiyonları, bakteriyel enfeksiyonlar, alerjik reaksiyon gibi durumlarda geçirgenliğin artması nedeniyle sıvı tekrar damar dışına çıkacağı için ödem oluşumu sıklıkla gözlenir. Ayrıca tuz tüketimi dışında bazı ilaçlar (kortizon hormonu, ağrı kesiciler) vücutta su ve tuz tutma etkisine neden olduğundan dolayı, bir süre sonra ödem oluşumuna neden olacaktır.

Böbrek üstü bezi rahatsızlıkları, bir takım hormon bozuklukları, tiroit bezi rahatsızlıkları gibi hastalıklar da vücuttaki önemli ödem nedenlerinden birisidir. Böbrek yetersizliği olan kişilerde de, yeterli miktarda su ve tuz böbrek olarak atılamadığından dolayı, bir süre sonra ödem oluşumuna neden olur.

Yorumlar