KADIN

Ödem oluşumunu engellemek için beslenmede nelere dikkat edilmelidir?

Murat Görgülü Uzm. Dr. Murat Görgülü İç Hastalıkları Uzmanı
8.564 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Ödem oluşumu sadece bir takım rahatsızlıklara bağlı değildir. Beslenmeye ve alınan tuz miktarına dikkat ederek de ödem oluşumunu engelleyebiliriz. Özellikle artmış tuz, hazır gıda tüketimi, fazla miktarda karbonhidrat tüketilmesi, vücutta su ve tuz tutulmasıyla beraber insülin direncinin de artmasına bağlı olarak ödem oluşumuna neden olur.

Tuz tüketimi ödem açısından çok önemlidir. Kadınların günde 4, erkeklerin maksimum 5 gram tuz alması gerekmektedir. Bunun üstündeki her bir gram tuz vücutta yaklaşık 200 cc. kadar tuz tutmaktadır. Artmış tuz tüketimine bağlı olarak böbrekler daha fazla çalışmak zorunda kalmakta, böbrek ve karaciğer sistemi bir süre sonra bunu tolere edemediği için de vücutta sıvı birikmesi meydana gelmektedir.

Çay, kahve, sigara, kafeinli ve asitli içecekler, vücutta su ve tuz tutarak bir süre sonra şişlik ve varislerde artma gibi durumlara yol açabilir. O yüzden tuzu az tüketip, bol su içip, özellikle kafeinli, asitli, alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır. Basit karbonhidratlardan özellikle uzak durulmalıdır. Beyaz şeker, beyaz un, hamur işi, kek, pasta, börek, çikolata gibi gıdalar fazla miktarda insülin salgılanmasına yol açar ve ödem oluşabilir. Ayrıca özellikle ağır çalışan, sporcu, işçi gibi kişiler çok fazla doğal maden suyu tükettiğinde, buradan çok miktarda tuz aldıklarından dolayı vücutta ödem oluşumuna yol açabilirler.

Erken yatmak, erken yapmak, düzenli egzersiz yapmak, insan vücudunda dolaşımı rahatlatacağı için, ödem oluşumu daha kolaylıkla engellenebilir.

Yorumlar