KADIN

16.693 kez izlendi
5 / 3.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Normal doğum esnasında bebeğin başı vajinadan çıkarken, o bölgeyi yırtma olasılığı vardır.

Özellikle çok hızlı bir doğum olmuşsa, ilk doğumsa ya da iri bir bebekse o bölgeyi yırtma olasılığı çok fazladır. Yırtıldığı zaman o bölge dikilebilir. Ama eğer yırtılma çok ileri boyutlara ulaşırsa, idrar kaçırma, dışkı tutamama, ileride vajinada sarkma ve vajinada genişleme gibi olasılıklarla karşılaşma durumları söz konusu olabilir.

Bebeğin başının çıkacağı yerin en alt noktası yeterince geniş değilse, bebekte ortalama bir bebekten daha ufak bir bebek değilse, bebeğin başının tam çıkmaya başladığı anda, vajinanın alt kısmıyla anüsün arasındaki bölgeye 45 derecelik açıyla bir kesi yapmaktayız. Bu kesi sayesinde, bebeğin başının daha kolay çıkması sağlanır. Epizyotomiye doğum kesisi adı da verilir.

İnternette bu konuyla ilgili bilgi kirliliği vardır. 'Amerika'da özellikle ilk doğumlar epizyotomisiz gerçekleştiriliyor, bizde niye bu yok?' diye sorular sorulmaktadır. Amerika gibi ülkelerde, doğum öncesi kurslarıyla insanlara nefes egzersizleri, doğru doğum yapma tekniği gibi bilgiler çok daha fazla verilmektedir. Bizde bu bilgileri elde edebilen anne oranı çok azdır.

Bunda korkulacak veya kaçınacak bir şey yoktur. Çünkü doğum kesisi yapılmazsa ve yırtık oluşursa, çoğu zaman daha şekilsiz bir dikiş yapısı ortaya çıkar.

Yorumlar