KADIN

36.342 kez izlendi
5 / 3.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Ülkemizde son 10 yılda normal doğumda epidural denen yöntem sıklıkla uygulanmaktadır.

Doğum sancılarının başladığından emin olunduktan ve rahim ağzı açıklığı 4 cm. olduktan sonra anestezi doktoruna haber verilir.

Anestezi doktoru gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra, anne adayına pozisyon verir. Bu genelde yan yatıp kamburunu çıkarma ya da yatakta oturarak kamburunu çıkarma şeklinde olmaktadır.

Daha sonra anestezi doktoru eliyle iğneyi yerleştireceği bölgeyi saptamaya çalışır. İğne yerleştirildiği zaman acımasın diye önce o bölgeye bir lokal anestezi yapılır. Ardından epidural kateteri denilen iğne yerleştirilir. O iğnenin içerisinden, omuriliğin etrafını saran epidural saha denilen zarın boşluğunun içerisine yerleştirilecek şekilde, incecik kılcal bir kateter yerleştirilir.

Sancılar devam ediyorsa, bu işlemlere ara verilir. Rahim ağzı 4-5 cm. civarındaysa ve anne adayı çok ağrı hissediyorsa, anestezi doktoru tarafından, anestezi kateterinin içerisinden bir ilaç verilir. O ilaçla birlikte anne adayı sancılarını kasılma şeklinde hisseder ama ağrı şeklinde hissetmez. Bu durum işlem uygulanan anne adaylarının yüzde 90'ı için geçerlidir.

Yüzde 9'luk dilim yeterli ağrı kesici etkiyi hisseder, ama aşırı bir şekilde rahatlamayabilir. Yüzde 1'lik kısım ise hiçbir şekilde bundan fayda görmez. Kimde ne olunacağını tam olarak bilemeyiz. Ama burada doktor tecrübesi çok önemlidir.

Bu işlem sonunda bir numaralı gözlemimiz, annenin yüzünde ağrı ifadesi okunurken hafiflemeye başlamasıdır. İkinci gözlemimiz, anne adayının rahim ağzının açılması hızlanır. O yüzden doğum süreci daha da kısalabilir.

Eğer epidural kateterinden çok fazla ağrı kesici verilmişse, ıkınma evresinde bu sefer olumsuz bir etki meydana gelir, ıkınma hissi azalır. Ikınma evresi anne adayının eforuyla çok yakından olduğu için, o evrenin epuralden etkilenmemesi lazımdır.

Epidural, normal doğumda kullanılan ve anne adayının konforlu bir şekilde normal doğum yapmasını sağlayan çok etkili ve çağdaş bir araçtır.

Yorumlar