KADIN

9.023 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Normal doğum adı üstünde olduğu gibi normal olarak gelişen doğal bir doğumdur. Tabii ki kadın vücudu doğumdan sonra toparlanmaya çok daha hazır olur.

Normal doğum bir operasyon değildir. Gerekli olduğu durumlarda yapılan vajinaya uygulanan bir kesi haricinde, vücutta herhangi bir kesi olmaz. Dolayısıyla o kesiğin iyileşmesi de 3-5 gün gibi bir süre alır. Hastanın günlük işlerini yapmaya başlaması bu süre zarfında olur.

Sezaryen bir ameliyattır. Dolayısıyla, vücut katlarında kesi yapıldığı ve tek tek dikildiği için, doğum sonrası toparlanma süreci çok daha uzundur. Öncelikle bu dikişlerin iyileşmesi gerekir. Ardından hastanın aldığı anestezi ve geçirdiği cerrahi müdahale sonucu bağırsaklarının toparlanması gerekir. Sezaryen operasyonundan sonra yaklaşık 1-2 haftalık süre sonrasında hasta normal hayatına dönebilir.

Burada en önemli nokta emzirmektir. Normal bir operasyon olduğunuzda yatıp dinlenebilirsiniz, ama sezaryen işleminden sonra karında bir kesik olduğu için emzirme işleminde zorlanabilirsiniz. Çok ciddi bir sıkıntı yoksa normal doğumda böyle bir durum yaşanmaz.

Yorumlar