KADIN

18.623 kez izlendi
5 / 4.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Normal doğum sonrasında aşırı kanama, dikiş yerlerinde kan toplanması gibi durumlar olursa hastanede 24 saatte halledilmektedir.

Anne adayının evde özellikle kanamasına dikkat etmesi lazımdır. Eğer kanama aşırı miktarlarda olursa, doktora haber verilmesi lazımdır.

İdrara ve tuvalete çıkma zorluğu olursa, bunlar mutlaka doktora haber verilmelidir. Ender görülse bile damarsal tıkanıklığa bağlı baldırlarda şişme, kızarıklık, bacaklarda ve göğüste ağrı, baş ağrısı gibi belirtiler olursa bunlar da doktorla konuşulmalıdır.

En çok yaşanan emzirme sorunudur. Anne adayının emzirme sonrasında meme dokusunda çıkan çok çeşitli sorunları olabilir. Bunlar arasında en sık rastlananı, meme dokusunda sütün birikmesidir. Süt birikmesi öyle ileri boyutlara varabilir ki, vücutta ateşe neden olabilir. Anne adayının dikkat etmesi gereken konu, sütün orada birikmesini engellemektir.

Bebek sütü çekemiyorsa, pompayla çekilmesi lazımdır. Eğer evdeki pompa yetersiz geliyorsa, hastanedeki daha kuvvetle pompayla çekilmelidir. Aksi takdirde bu sorun bir süre sonra enfeksiyona yol açar. Eğer bu da ihmal edilirse ve yeterli önlem alınmazsa, memede apse oluşabilir. Onun tedavisi ise ameliyattır.

Yorumlar