KADIN

12.357 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Amniyosentezden önce yapılabilecek bir diğer işlem de, noninvaziv prenatal tarama testleridir. Bu testler anneden alınan kan örneğinden çalışılmaktadır.

Kan örneklerinde fetuse ait DNA parçacıkları izole edilerek, bu parçacıklarda trizomi 13, trizomi 18 ve trizomi 21 olup olmadığı araştırılmaktadır. Bunlar son derece duyarlı testlerdir ve duyarlılık oranları yüzde 99.5 civarındadır. Bu testlerin yalancı pozitiflik oranı yaklaşık binde bir oranındadır.

Son zamanlarda gündeme giren bu testler yüksek hassasiyete sahiptir. Gelecekte teknoloji bu yönde ilerleyecek olup, annelere daha büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Bu test anneden sadece kan alma ile gerçekleştirildiği için, anne açısından rahat, kolay, güvenilir ve hızlı bir yöntemdir. Dünyada bu test sadece Amerika'da 4 tane merkezde ve Çin'de bir merkezde yapılmaktadır. Ülkemizde de bu test çeşitli laboratuvarlar aracılığıyla alınan örneklerin yurt dışına gönderilmesiyle sonuçlandırılmaktadır.

Anneden sadece kan alınarak yapıldığı için, anne ve bebek açısından herhangi bir risk oluşturmadan sonuç almak mümkündür.

Yorumlar