KADIN

Nikahsız eş ve evlilik dışı çocuk mirastan pay alabilir mi?

Halil İbrahim Çelik Halil İbrahim Çelik Avukat
7.403 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Miras bırakanın mirasından pay alabilmek için, yasal mirasçı veya atanmış mirasçı olmak gerekir. Atanmış mirasçılar, miras bırakanın ölmeden önce yapacakları vasiyetname, ölünceye kadar bakma sözleşmesi ve benzer sözleşmeler ile mirasından hak sahibi olacak kimselerdir.

Yasal mirasçılar ise, miras bırakanın akrabaları, kan hısımları eşi ve çocuklarıdır. Bunlar dışında kalan kimselerin mirasçılığı, Türk hukukuna göre mümkün değildir. Bu nedenle nikahsız eşin kan bağının olmaması ve atanmış mirasçı olmadığı durumlarda mirastan pay alabilmesi mümkün değildir.

Evlilik dışı çocukların da mirastan pay alabilmesi için miras bırakan tarafından tanınması gerekmektedir. Bu tanıma, ölmeden önce yapılabileceği gibi, evlilik dışı çocukların başvurusu ile ölümden sonra da yapılabilir. Ölümden sonra geçerli olabilmesi için, evlilik dışı çocuklar miras bırakana karşı annelik veya babalık davası açarak bu hususu nüfuslarına geçirmek suretiyle gerçek hale getirmelidir. Böylelikle mirastan pay alabilirler.

Yorumlar