KADIN

38.253 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kilo almamızın en temel sebebi, besinler ve içeceklerle aldığımız kalorinin günlük harcadığımız kaloriden daha fazla olmasıdır. Bunun dışında hormonlara, kullandığımız ilaçlara, kan bulgularına bağlı olarak da kilo almamız mümkündür.

Çeşitli hormon bozuklukları, özellikle tiroid (guatr) hastalıklarıyla alakalı bozukluklar, gizli şeker olarak bilinen insülin direnci, özellikle kadınlarda demir yetersizliği gibi sebepler kilo almaya sebep olabiliyor.

Toplumumuzun genelindeki kilo alma sebebi hareketsizliktir. Artık yemeklerimizi bile internet üzerinden sipariş ettiğimizi düşünürsek, harcadığımız enerji geçmiş yıllara paralel oldukça düşüktür. Zaman içerisinde yaşa bağlı olarak metabolizmamız yavaşladıkça kilo almaya başlarız.

Sadece yiyeceklerle enerji aldığımızı, ekmekle kilo aldığımızı düşünüyoruz fakat içecekler de yiyecekler kadar kalorili olabiliyor, bunu gözden kaçırmaktayız. Yoğun iş hayatı, iş seyahati, toplantılar gibi sebepler de kilo almaya neden olmaktadır.

Sporun ve fiziksel aktivitenin günlük hayatımızda yetersiz olması, artık her yere arabayla gidiyor ve merdivenleri tercih etmiyor olmamız, aslında yaşantımızda kemiklerimizi, kaslarımızı, metabolizmamızı yeterince kullanmadığımızın kanıtıdır. Bütün bunlar da kilo almamamızın toplam sebebini oluşturmaktadır.

Kilo almayı tek bir sebebe bağlamamak gerekiyor. Bunda bizim yaşımız, cinsiyetimiz, genetik yapımız, fiziksel aktivite durumumuz, hastalık durumumuz, kullandığımız ilaçların hepsi birer etkendir.

Yorumlar