KADIN

Nasıl iyi bir satış temsilcisi olunur?

34.172 kez izlendi
5 / 4.50 - 6 Oy
Gönder Sitene Ekle
İyi bir satış temsilcisi; çılgınca bir ısrar sonucu ürününü satan kişi değil, ürününü satmaya çalışırken müşterisini bıktırmayan kişidir.
1. Adım
Bakımlı olun
Şık ve bakımlı olun. Makyajsız ya da tıraşsız şekilde müşterinizin karşısına çıkmayın. Fazla iddialı kıyafetlerden kaçının. Renk seçimlerinize dikkat edin. Mor, karşı tarafta rahatsızlık uyandırabilir. Gri, fazla yoğun kullanılmadığı sürece zararsızdır. Kırmızı ise bazen, meydan okuma gibi algılanabilir.
2. Adım
Tokalaşmaya dikkat edin
Müşteriyle ilk karşılaşmanızda mutlaka tokalaşın. Tokalaşmanız ne hissedilmeyecek kadar yumuşak, ne de canı acıtacak kadar sert olmalıdır. Eğer içten ve kendinizden emin bir şekilde tokalaşırsanız, karşı tarafın size güvenmesini sağlamış olursunuz.
3. Adım
Güler yüzlü davranın
Güler yüzlü davranın. Asık suratlı, negatif bir tutum sergilerseniz satış sürecinizi başlamadan bitirebilirsiniz. Ne kadar pozitif olursanız, karşınızdaki insan da size o kadar olumlu yaklaşır.
4. Adım
Ses tonunuza dikkat edin
Konuşurken çok yüksek ya da çok alçak ses kullanmayın. Yüksek ses, tedirgin edici bir hava yaratır. Alçak ses ise müşterinizin, size ve konuya odaklanmasını güçleştirir. Ses tonunuz yumuşak ve cümleleriniz anlaşılır olmalıdır.
5. Adım
Zamanı iyi kullanın
Ürünün en iddialı yönlerini, konuşmanızın en başında belirtin. İnsanların dikkatleri çok çabuk dağılır ve toparlanması uzun sürer. Bu yüzden ürünle ilgili olabildiğince çok bilgiyi, en kısa sürede vermek avantajınıza olacaktır.
6. Adım
Müşteriyi dinleyin
Müşterinize, kendini anlatabilmesi için fırsat verin. Eğer karşınızdaki kişinin ihtiyaçlarını iyi kavrayabilirseniz, ürününüzü o ihtiyaçlar doğrultusunda pazarlamanız da kolaylaşır.
7. Adım
Samimiyetin dozunu kaçırmayın
Müşterinize "sen" diye hitap etmeyin. Samimiyetle laubaliliği birbirine karıştırmayın. Aşırı samimiyet hem konudan uzaklaşarak zaman kaybetmenize sebep olur, hem de herkesin hoşuna gitmeyebilir.
8. Adım
Beden dilini okuyun
Müşterinizin beden hareketlerini takip ederek satış sürecini yönlendirin. Örneğin; müşteriniz aniden arkasına yaslandıysa bu durum, ilgisini kaybettiğiniz anlamına gelir. İlgiyi tekrar üstünüze ve anlattıklarınıza çekebilmek için, harekete geçmeniz gerekir.
9. Adım
Alternatifler sunun
Müşterinizin ihtiyaçları doğrultusunda başka alternatifler sunun. Tek bir ürün üzerinde takılıp kalmayın.
10. Adım
Başka markaları karalamayın
Kendi ürününüzü övmek için kesinlikle başka markaların ürünlerini karalamayın. Eğer diğer markaların ürün özelliklerini biliyorsanız, olumlu ve olumsuz yanlarını kendi ürününüzle kıyaslayabilirsiniz. Ancak bu kıyaslama, bir tür karalamaya dönüşmemelidir.
11. Adım
Müşteri adına karar vermeyin
Müşteriye, sizin istediğiniz ürünü alması için baskı yapmayın. Biraz daha fazla kazanmak için, pahalı ve işine yaramayacak bir ürünü satmaya çalışmayın.
12. Adım
Gereksiz ısrardan kaçının
Müşteri birkaç defa; sattığınız ürün ya da hizmete ihtiyacı olmadığını söylediyse, daha fazla ısrar etmeyin. Gereksiz ısrar, müşterinizi sonsuza dek kaybetmenize yol açabilir.
Israr ve baskıyla yapılan satışlar, sadece günü kurtarabilir. Kurallara uygun gerçekleştirilmiş bir satış ise peşinden yeni müşteriler getirir.

Yorumlar