KADIN

28.097 kez izlendi
5 / 3.91 - 11 Oy
Gönder Sitene Ekle
İhtiyaç Listesi
  • Çalar saat
Okula, işe, önemli bir randevuya yetişmek için erken kalkmak, bazen işkenceye dönüşebilir. Erken kalkmanızı kolaylaştıracak bu yöntemler kesinlikle işinize yarayacak.
1. Adım
Çalar saat kullanın
Kalkış saatinizi belirleyip, çalar saatinizi kurun. Mümkünse çalar saati yatağınızdan uzak bir yere yerleştirin.
İPUCU
Saat çaldığında alarmı ertelemeyin. Alarmı ertelemek, uyuma isteğinizi daha fazla artıracaktır.
2. Adım
Beslenmenize dikkat edin
Yatmadan önce kahve, kola gibi kafein içeren içeceklerden uzak durun. Kesinlikle sigara içmeyin. Sigaradaki nikotin vücudunuzu uyarır ve uyumanıza engel olur.
3. Adım
Gününüzü planlayın
Yatmadan önce, kalkınca yapacaklarınızı planlayın. Bu durum, uyandığınızda dikkatinizi çabuk toparlamanıza yardımcı olacaktır.
4. Adım
Uyku için yeterli zaman ayırın
Uyku için ortalama 8-9 saat ayırın. Erken yatmaya ve yatış, kalkış saatlerinizi düzene sokmaya özen gösterin. Vücudunuz bu düzene adapte olacaktır.
5. Adım
Odanızı havalandırın
Yatak odanızı, yatmadan önce havalandırın. Odanızın düzgün havalandırılmış olması, kolay uyanmanızı sağlayacaktır. Oda sıcaklığını 17-18 derecede tutmaya çalışın.
İPUCU
Yatak odanızın gün ışığı almasını sağlarsanız, sabahları kalkmanız daha kolay olacaktır.
6. Adım
Gülümseyin
Gülümseyin. Evet, yanlış duymadınız. Bu sizin hem uyanmanızı kolaylaştıracak, hem de tam enerji ile yataktan kalkmanızı sağlayacaktır.
7. Adım
Su için
Yatmadan önce ve kalktıktan sonra, bir bardak su için. Uyku sırasında vücudunuz su kaybeder ve bu durum sabah uyandığınızda vücudunuzu halsiz bırakır.
8. Adım
Sevdiğiniz şeyleri yapın
Sabahları kalktığınızda sevdiğiniz şeyleri yapmaya çalışın. Yürüyüşe çıkmak, müzik dinlemek, dans etmek, gazete okumak gibi aktiviteler, yataktan kalkmanızı kolaylaştıracaktır.
9. Adım
Uzman yardımı alın
Eğer uzun zamandır uykusuzluk problemi çekiyor ve sabahları çok fazla uyuma ihtiyacı hissediyorsanız, mutlaka konusunda uzman bir hekime başvurun.
Kısa gün yoktur, uykuda geçirilmiş sabahlar vardır.

Yorumlar