KADIN

10.261 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Abdestin pek çok faydaları vardır.

Diş ve göz sağlığı bakımından pek çok faydası mevcuttur. Eski Diyanet İşleri Başkanlarından Hasan Hüsnü Erdem'in, " Abdest almanın diş ve göz sağlığı bakımlarından önemi" diye küçük bir risalesi vardır. Orada bu konuya temas eder.

İbadet maksadıyla yapılan temizlik ve abdest, beden sağlığı için pek çok fayda sağlamaktadır. Bedeni faydalarının yanı sıra, ruhsal yönden de abdest almanın faydaları vardır.

Abdest almanın tespit edilen sayısız faydalarından bazıları şöyle sıralanabilir:

- Abdest alırken el, yüz ve ayakları yıkamak, cilt hastalıkları ve iltihapları için en güzel korunma yöntemidir. Mikroplar, parazit, bakterilerin bazıları vücuda deri yoluyla dahil olurlar. Abdest esnasında derimizi yıkamak suretiyle bu mikropları temizlemiş oluruz.

- Solunum sisteminin bekçiliğini yapan burnu yıkamakla, toz ve mikrop yığınlarının vücuda girmeleri önlenmiş olmaktadır.

- Yüzün yıkanması, cildi kuvvetlendirir, baştaki ağırlığı ve yorgunluğu hafifletir, damarları ve sinirleri harekete geçirir. Devamlı abdest alanların ihtiyarlasalar bile yüzlerindeki güzelliklerinin gitmemesi bu yüzdendir.

Yorumlar