KADIN

78.973 kez izlendi
5 / 4.68 - 19 Oy
Gönder Sitene Ekle
Namaz abdesti nasıl alınır?

Abdest alınacağı zaman önce niyet edilir.

Ardından eller bileklere kadar üçer kere yıkanır. Sağ el ile ağza üç kere su verilir. Yine sağ el ile buruna üç kere su verilip, sol elle çıkartılır.

Avuçlara su alınıp, alından çene altına kadar ve kulakların da yumuşaklarına kadar yüz yıkanır. Sol el ile sağ kol dirseğe kadar üç defa yıkanır. Aynı şekilde sağ el ile, sol kol üç defa dirsek dahil yıkanır. Her iki kolu yıkadıktan sonra, elleri tekrar yıkanıp o yaşlılıkla baş mesh edilir.

Mezheplerde mesh edilecek kısım farklıdır. Şafii mezhebinde az bir miktar olsa kafidir. Hanefi mezhebinde başın dörtte biri mesh edilir. Maliki mezhebinde kaplama mesh farzdır. Kaplama mesh, Hanefi mezhebinde sünnettir.

Kaplama mesh, üç parmak birbirine değdirilerek, saçların başladığı yerden elin enseye doğru çekilmesiyle olur. Elin iç taraflarıyla da kulaklara doğru mesh edilir.

Şehadet parmakları kulakların içine sokulur, baş parmakların içiyle kulaklar yukarıdan aşağıya doğru mesh edilir. Temiz kalan diğer üç parmakla da boyun mesh edilir. Böylece alınan tek su ile baş, boyun ve kulaklar birlikte mesh edilmiş olur.

Ardından sağ ayak üç defa yıkanır. Ayak parmaklarının arası, sol elin küçük parmağı ile hilallenir. Topuklar ile birlikte ayak yıkanır. Sonra sol ayak üç defa yıkanır, diğer ayakta yapılanlar burada da yapılır.

Yorumlar