KADIN

Mutfakta nasıl tasarruf yapılır?

19.831 kez izlendi
5 / 5.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Mutfak, tasarruf edilmesi en zor yerlerden biri gibi görünse de yapacağınız birkaç değişiklik, sizi gereksiz harcamalardan kurtarabilir.
1. Adım
Alışveriş listesi hazırlayın
Mutfak alışverişine çıkmadan önce, ihtiyaçlarınızı belirten bir liste hazırlayın. Gereksiz ya da acil olmayan şeyleri liste dışı bırakın.
2. Adım
Yeteri kadar alın
İhtiyaç duyduğunuz miktarda alışveriş yapın. Gereğinden fazla alınan yiyecekler uzun süre beklediklerinde, bozulup kullanılmaz hale gelebilir.
3. Adım
Dolaba yerleştirin
Aldıklarınızı dolaba yerleştirirken, eski olanları ön tarafa koyun. Yiyecekleri sırayla tüketerek, bozulma ihtimallerini ortadan kaldırabilirsiniz.
4. Adım
Doğru saklayın
Çeşitlerine göre, doğru şekilde muhafaza edin. Uzun süre tazeliğini koruyan yiyecekler önemli ölçüde tasarruf etmenizi sağlar.
5. Adım
Düdüklü tencere kullanın
Yemekleri, mümkün olduğunca düdüklü tencerede pişirin. Bu şekilde, yiyeceklerin besin değerini korurken, zaman ve enerjiden de tasarruf edebilirsiniz.
6. Adım
Artan yemekleri değerlendirin
Artan yemekleri atmak yerine, farklı şekillerde değerlendirin. Örneğin; artmış pilavı kadınbudu köfte, kalan patates püresini nefis bir omlet yaparak değerlendirebilirsiniz.
7. Adım
Fırını temizleyin
Fırınınızın içini düzenli olarak temizleyin. Temiz bir fırın, daha çabuk ve verimli ısınır.
8. Adım
Suyu akıtmadan kullanın
Meyve, sebze veya bulaşık yıkarken, suyu musluktan akıtmak yerine geniş bir kabın içine doldurup kullanın.
9. Adım
Bulaşık makinesi kullanın
Bulaşıklarınızı mümkün olduğunca bulaşık makinesinde yıkayın. Bulaşık makinesi elde yıkamaya göre çok daha az su tüketir.
10. Adım
Bulaşık makinesini doldurun
Bulaşık makinesini, çalıştırmadan önce tamamen doldurun. Tam kapasiteyle doldurulmamış bir makine, çalışırken aynı miktarda su tüketeceği için israfa yol açar.
Mutfakta daha tasarruflu davranarak hem kendinize hem de çevreye faydalı olmanın tadını çıkarın.

Yorumlar