KADIN

22.153 kez izlendi
5 / 3.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Multifokal göz içi lens, katarakt ameliyatı sonrası gözlük ihtiyacını ortadan kaldırmaya yönelik uygulanan özel bir lenstir.

Multifokal göz içi lensin en önemli avantajı, günlük aktif ve sosyal yaşamı devam eden, dışarıda vakit geçiren, araba kullanan, okuyan hastada sürekli gözlük takma ihtiyacını ortadan kaldırmasıdır.

Uygulanımı diğer katarakt cerrahisiyle aynıdır, sadece göz içine yerleştirilen lens değişir.

Göz arkasında ve retinada herhangi bir problemi olmayan, korneasında herhangi bir leke ya da yüksek astigmata yol açacak bir yara izi olmayan herkese uygundur. Yüksek astigmat söz konusuysa, multifokal torik denilen ve astigmatı da ortadan kaldıran özel lensler kullanılabilir.

Bu lensler yaşam kalitesini oldukça attıran lenslerdir, ama öncesinde hastaya karşılaşabileceği her şey anlatılmalıdır. Hastanın operasyon sonrası en önemli şikayeti, gece görmede ışıkların dağılmasıdır.

Bu sorun, 1-3 aylık bir sürede, beynin yeni görüntüye alışması sonrası tamamen ortadan kalkar, hasta günlük yaşamına gözlüksüz ve ömrü boyunca bu şekilde olacak biçimde devam eder.

Hastanın yaşından bağımsız olarak, hasta geri kalan ömründe bir daha yakın veya uzak gözlük ihtiyacı olmadan okur ve izler.

Yorumlar