KADIN

32.425 kez izlendi
5 / 4.67 - 6 Oy
Gönder Sitene Ekle
Muhabbet kuşları için en çok karşılaşılan sorunlar, tırnak takılmalarına bağlı olarak kırıklardır. O yüzden tırnak bakımına dikkat edilmesi gerekir. Gagaları uzadığı vakit rahatlıkla yemek yiyemedikleri için, zayıflama problemiyle çok karşılaşılır.

Kafesin etrafına serilen tüllere tırnakların takılması sonucu bacak kırıkları oluşmaktadır. Tırnak diplerinin enfekte olması en sevilmeyen durumlardan bir tanesidir.

Aynı zamanda dış ve iç parazitler en önemli verilen durumlardır. Sonuçta küçük çocukların ve kendimizin sağlığı da önemlidir. O yüzden kuşunuzda herhangi bir dış parazit gördüğünüz zaman, muhakkak veterinere başvurmanız gerekir. Ensesine yapılacak uygun damlalarla, pire, kine ya da farklı akarlardan kuş temizlenir.

Kuşların sıklıkla girdiği tüy döküm zamanları vardır. Tüy döküm zamanlarında da veterinerin tavsiye ettiği uygun vitaminler kullanılır.

Kafesin temizliğinin uygun, suların düzenli değiştirildiği ve yemlerin üflendiği bir ortamda, kuşunuz sağlıklı ve uzun bir müddet yaşayabilir.

Yorumlar