KADIN

Minimal invaziv omurga cerrahisi hangi hastalıkların tedavilerinde uygulanır?

Tunç Koç Op. Dr. Tunç Koç Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı
3.703 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Minimal İnvaziv Omurga Cerrahisi yöntemleri en sık olarak şu hastalıkların tedavisi amacı ile yapılan girişimlerde kullanılır;
Bel ağrısı tedavisi ya da boyun ağrısı tedavisi amacıyla yıpranmış disk eklemi içine uygulanan girişimlerde ( lazer, radyofrekans, IDET, ozon… ), bel fıtığı ameliyatı, boyun fıtığı ameliyatı, omurga eğrilikleri, omurga kanalı darlığı, bel kayması, omurga kırıkları daha önce yapılan omurga ameliyatlarına bağlı gelişen sinir kökleri çevresinin yapışıklıklarının temizlenmesi ve omurga eklem kireçlenmeleri nedeni ile yapılan ameliyatlar.

Gün geçtikçe ve tıp teknolojisi ilerledikçe hastaya daha az zarar vererek daha fazla sonuç elde etmeyi hedefleyen girişimlere yenileri eklenmektedir.

Bel ağrısı, boyun ağrısı gibi yaşam kalitesini azaltan şikayetlerin kısa sürede basit işlemlerle giderilmesi için uygulanan Minimal İnvaziv yöntemlerin kullanım alanı gittikçe genişlemektedir.

Özellikle ileri yaşlarda, genel anestezi almasında sakınca bulunabilecek, ağır ameliyatlar geçirmesi riskli olabilecek hastaların tedavisinde söz konusu yöntemler giderek ağırlık kazanmaktadır.
Minimal İnvaziv yöntemler sadece tedavi amacı ile değil, bazı durumlarda hastalığın teşhisini koymak amacı ile de kullanılan yöntemlerdir.

Örnek olarak, 55 yaşın üzerindeki kişilerde en sık rastlanan bel ağrısı nedeni, sıklıkla zannedildiğinin aksine bel fıtığı değil, bel kemiklerinin arka kısmında bulunan ve faset eklemler olarak tanınan eklemlerin kireçlenmesine bağlı olarak gelişen faset eklem dejenerasyonu sonucu ortaya çıkan Faset Sendromu’dur. Faset eklem hastalığının sadece tedavisi için değil, hastalığa teşhis koyulması için de Minimal İnvaziv yöntemler kullanılır. İlk aşamada şikayetlerine, muayene bulguları ve radyolojik görüntülerine göre Faset Sendromu şüphesi uyandıran hastalar için lokal anestezi ve radyolojik kontrol altında ekleme giden sinir uyuşturulur ( faset eklem blokajı ) ve ağrının geçip geçmediği kontrol edilir. Eğer hastanın ağrılarında önemli derecede hafifleme var ise, ikinci aşamada yine Minimal İnvaziv yöntemlerle eklemin hissini sağlayan sinir kalıcı olarak yakılır.

Son derece teknik bir cerrahi uygulama olan MISS tekniklerinin özelliği, sadece bu konuda eğitim görmüş ve deneyim sahibi cerrahlar tarafından ve teknolojik altyapısı uygun koşullarda uygulanabilir olmalarıdır.
Özel eğitim görmemiş ve deneyimsiz ellerde ve yetersiz teknolojik altyapıya sahip ortamlarda bu son derece ince işlemler hastaya zarar verebilecek potansiyele sahiptirler.

Yorumlar