KADIN

11.709 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Mide kanserinin tedavi yöntemleri evresine göre değişmektedir. Eğer ki erken evre mide kanseri varsa, endoskopik olarak mide kanseri çıkartılabilir.

Mide kanseri, eğer ki ilk 3 tabakayı tutmuşsa, 3 ve 4 arasına enjeksiyon yapılır, yükseltilir ve o kitle kesilerek çıkartılır. Fakat bunun için ilk 3 tabakayı tutması lazımdır.

Kanser 4. tabakayı tutmuşsa, o vakayı endoskopik olarak sıyıramayız. Ona cerrahi işlem yapmak zorundayızdır.

Erken evre mide kanserinin yakalanması için mutlak tarama yapılması gerekir.

Erken evre mide kanserinin tedavisi endoskopik olarak sıyırma yöntemleridir. Bunun iki tipi vardır. Endoskopik mukozal rezeksiyon ile ortada olan kanser parçası kesilir, bu yöntem 2 cm. boyutuna kadar olan tümörlerde kullanılabilir. Eğer ki en ufak bir şüphe varsa ve yeterince kement içerisine alınamıyorsa, özel iğnelerle altına girip kesmek lazımdır. Bu yöntem şu anda Türkiye'de 3 yerde yapılmaktadır ve hasta için kurtarıcıdır.

Erken evre haricinde, ileri evre kanserlerde yapılması gereken şey, öncelikle lokal yayılımın belirlenmesidir. Eğer ki ilk 3 tabakayı aşmışsa, son 2 tabakaya geçmişse, çevre organ tutulumu olup olmadığına bakılır. Yayılım yok ise, sadece lokal bir tutulum varsa, o durumda genel cerrahi ekibi tümörü olduğu gibi çıkartır. Ama yakındaki lenf nodlarına, karaciğere, akciğere ve diğer bölgelere bir yayılım varsa o zaman bu hastaya cerrahi uygulanamamaktadır. Radyoterapi ya da kemoterapi tedavisi yapılmaktadır.

Mide kanseri, erken evrede yakalandığı takdirde tedavi şansı çok yüksektir. İleri evrelerde operasyona verilse bile nüksü sıktır. Çok ileri evrelerde ise tedavi maalesef çok iyi sonuç vermemektedir.

Yorumlar