KADIN

Metabolizmayı hızlandırmak için neler yapılmalıdır?

Gizem Şeber Gizem Şeber Diyetisyen
41.590 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Metabolizmayı hızlandırmak için ilk yapılması gereken, az ve sık beslenmektir.

Herhangi bir yiyecek veya kalorili içecek tükettikten üç saat sonra kan şekerimiz düşer. Kan şekerinin her düşüşü metabolizmayı yavaşlatmaktadır. Bu nedenle günde 3 saatten daha uzun aç kalmayacak şekilde beslenmek metabolizmayı hızlandırmanın ilk kuralıdır.

Yapılan son bilimsel çalışmalarda, her öğüne proteinli bir yiyecek eklenmesinin metabolizmayı daha hızlı çalıştırdığı kanıtlandı. Örneğin; kahvaltıda süt grubu, peynir, yumurta bulundurmak, aynı şekilde öğle ve akşam yemeklerine et, balık, tavuk dahil edemiyorsak en azından yoğurt, ayran, cacık gibi bir protein grubu ilave etmek gerekir.

Proteinler vücutta daha uzun sürede sindirilir, oturduğumuz yerden biraz daha fazla enerji harcamamızı sağlar, böylelikle sindirim enerjisini arttırmış olur.

Bilimsel çalışmalarla kanıtlanan bir gerçek yeşil çay tüketiminin faydasıdır. Eğer günde 2-3 kupa kadar yeşil çay tüketilirse, bu da metabolizmayı günde yaklaşık yüzde 1 kadar hızlandırabilir. Fakat günde 3 kupadan daha fazla yeşil çay tüketmek reflü riskini arttırabileceği için bundan da kaçınmak gerekir.

Yeterli su tüketilmesi gerekir. Çünkü vücut susuz kaldığında belirli sistemlerini kapatmaktadır. Bir yetişkinin günlük ortalama 1.5 - 2 litre sıvı tüketmesi lazım. Burada da genelde yapılan yanlış, kafeinli içecekleri su yerine saymaktır. Su yerine geçen içecekler su, meyve suyu, maden suyu ya da şekersiz bitki çaylarıdır. Bunları yeteri kadar ve güne yayarak içmek metabolizmayı hızlandırır.

Tek çeşit beslenmek metabolizmayı yavaşlatır. O yüzden sadece meyve, sebze, salatayla beslenmek aslında metabolizmamıza yaptığımız kötülüklerden biridir.

Bunun dışında bazı vitamin ve mineral yetersizlikleri, özellikle demir yetersizliği metabolizmanın yavaş çalışmasına neden olur. Kişi, 6 ayda bir gerekli kan bulgularına baktırmalı, vitamin ve mineral düzeyleri yeterli mi diye kontrol ettirmelidir. Çünkü, vitamin ve mineral yetersizliği varsa, anlattığım metotlar tek başına metabolizmamızı hızlandırmaya yetmeyecektir.

Yorumlar