KADIN

16.597 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Menopoz döneminde en önce değişen hormon progesteron hormonudur. Bu hormon erkeklerde de bulunmaktadır. Kadınlarda genellikle yumurtlamadan sonra yükselen değerlere çıkar ve çocuğun rahim içerisinde tutunmasını sağlayan bir hormondur.

Fakat kadınlar açısından en önemli etkisi, tamamen duygusal yapılarını etkilemesidir. Progesteron, kadınlar için en iyi anti-depresif maddedir. Beyindeki bazı reseptörlere en iyi etki edecek hormonlardandır.

Menopoz öncesi dönemde kadınların psikolojik dalgalanmalarını nitelemek için Prozac kadınları veya Xanax kadınları denmektedir. Halbuki bunların temelinde yatan faktör progesteron eksikliğidir. Erkekte de aşırı hırçın ve gergin davranışlara karşı, progesteron tedavisi yapıldığında gayet sakin olunduğu görülür.

İkinci hormonal değişiklik östrojen eksikliğiyle olmaktadır. Östrojen vücutta 200'den fazla reseptörü olan bir hormondur. Bütün cildin kalınlaşması, alzheimer eksikliği, beynin daha iyi çalışması, hayattan daha çok zevk almak ve enerji faktörü tamamen östrojene bağlıdır.

Östrojen, yaklaşık olarak 38,5 yaşından sonra azalmaya başlamakta ve gün geçtikçe daha da azalma dönemine girmektedir. Menopoz teşhisi konulduğu dönemde oldukça az değerlere düşer ve bununla birlikte kemik erimesi başlar.

Bir diğer azalan hormon testesterondur. Testesteron, kemik dokusunun daha güçlü olmasını, adele kitlesinin daha esnek olmasını, meme kanserini önlemeyi, konsantrasyonu sağlar. Kadınlarda cinsel yaşamın en vazgeçilmez parçalarından bir tanesidir. Azalmaya bağlı olarak cinsel istekte azalma, kemik kitlelerinde ve adelelerde azalma meydana gelmektedir.

Yorumlar