KADIN

2.621 kez izlendi
5 / 3.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Meme rekonstrüksiyonu (meme onarımı) temel olarak iki şekilde yapılır.

Meme rekonstrüksiyonu, vücudun kendi dokusundan bazı parçalar kullanılarak yapılabilir. Ya da dışarıdan bir yabancı cisimle yani protezle yapılabilir.

Vücudun kendi dokusunun kullanım alanları en sık olarak sırt bölgesidir. Sırt bölgesinde, sırt kası ve onun üzerindeki bir deri parçası kullanılır. Eğer meme büyükse ve oluşturulmak istenen B veya C cupdan daha büyük bir memeyse, küçük bir protez sırt dokusunun kullanımına eklenebilir.

Vücudun kendi dokuları için ikinci seçenek karındır. Bunun dışında popo bölgesinden de yağ dokusu kullanarak meme yapmak mümkündür.

Protezle meme rekonstrüksiyonu da mümkündür. Eş zamanlı olarak meme kanseri cerrahisi ile aynı anda protez konabilir. Ya da bazı seçilmiş hastalarda, içeriye sönmüş bir balon şeklinde doku genişletici madde yerleştirilir. Zaten alınmış olan bir memenin üzerindeki cilt tedrici olarak şişirilir. Bu şişirme işlemi çoğunlukla haftada bir kez gerçekleştirilir. Alınmış olan meme cildinin gerginliği böylece geçer. İçi su balonu şeklinde dolar. İçeride şişmiş olan doku genişletici çıkartılıp üçüncü ayın sonunda kalıcı implant yerleştirilir.

Yorumlar