KADIN

5.051 kez izlendi
5 / 4.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Meme rekonstrüksiyonunun yapılışı, tekniğine göre değişiklik gösterir.

Eğer vücudun kendi dokusu kullanılarak meme rekonstrüksiyonu yapılıyorsa, genel olarak sırt ve karın bölgesinden parça alınır. Sırt bölgesinde, deriyle beraber altındaki sırt kası kullanılarak parça alınmaktadır. Sutyen çizgisinin içinde kalacak yaklaşık 10-15 cm. boyutunda elips şeklinde bir deri parçası kaldırılır, olmayan meme dokusunun üzerine doğru çevrilir. Memenin alındığı izden girilir. Sırttan alınan kas, bütün meme dokusunun olması gereken yere yayılır. Sırttan alınan kas ve deri dokusu yeterli gelebilir. Elde edilmek istenen meme volümü B cuptan daha büyükse, karşı meme biraz daha büyükse, sırttaki deri ve kas dokusunu bir protezle kombine etmek gerekebilir. Aynı veya farklı bir seansta, simetriyi sağlayabilmek için karşı memeyi küçültme veya dikleştirme ameliyatı yapılabilir.

Elde edilen meme dokusu üzerindeki meme başı ve areola da, sırttan alınan küçük dokudan yapılmaktadır. Areola kısmı da çoğunlukla karşı memenin areolası kullanılarak yapılmaktadır.

Sırt dokusundan başka karın dokusu iki şekilde kullanılabilir. Bir tanesi mikro cerrahi teknik kullanılarak, karnın sezaryen veya doğumlar sonrasında sarkmış alt kısmıyla, kıllı pubis bölgesi arasında kalan sarkmış olan kısımdaki yağlı kısım alınır. Damarıyla beraber alınır. Göğüs kafesinin kemiğinin hemen yanında, mikroskop altında görülebilen damarlara dikilir. Böylece karın altında sarkmış olan yağlı dokudan da kurtulmak mümkündür. Bu yöntemin en büyük avantajı, vücudun kendi dokusu olmasıdır. Protezlerle yaşanabilecek uzun dönemdeki hafif asimetri gibi sorunlardan kaçınmış olunur.

Dezavantajı ise meşakkatli olmasıdır. Çünkü hastanın başka bir yerinden parça alınmaktadır, o bölgede ameliyat sonrası ağrılar olabilir. Seyrek de olsa damarda tıkanmalar görülebilir. Yine de vücudun kendi dokusunun çok önemli avantajları vardır.

Doku genişletici ve protezin kombinasyonuyla yapılan ameliyatlar vardır. Bunlarda da hasta kanser ameliyatı olmuş, kemoterapi sürecini bitirmiş, radyoterapi almamışsa eğer, o zaman alta çok rahatlıkla bir doku genişletici yerleştirip 3 ay boyunca her hafta şişirip yeterli bir deri genişlemesi yarattıktan sonra, o şişmiş olan doku genişleticiyi çıkartıp yerine kalıcı implantı koymak gerekir. Karşı memeden areola alarak areola yapmak mümkün olabilir.

Ancak hasta radyoterapi almışsa, o zaman doku geliştirici ve protezler konusunda birazcık daha dikkatli olunması gerekir. Çünkü radyoterapili cilt çoğunlukla genişlemeye müsaade etmeyebilir. Böyle durumlarda bunu vücudun kendi dokusuyla kombine etmek her zaman mümkündür.

Yorumlar