KADIN

5.882 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Meme koruyucu cerrahi, erken evre meme kanserlerine uygulanmaktadır. Meme koruyucu cerrahi yapıldığı zaman, tümörlü doku sağlam dokuyla birlikte çıkarılır. Fakat geriye görüntüsü güzel bir memenin bırakılması gerekir. Bunun için de meme ve tümörün büyüklüğü birbirine uyum sağlamalıdır.

Eğer küçük bir meme ve büyük bir tümör varsa, bu durumda meme koruyucu cerrahi yapılamayabilir. Büyük bir memede ise meme koruyucu cerrahi uygulanabilir.

Meme koruyucu cerrahi tedavi uygulaması, hiç bir zaman hastalığın evresine tam bağımlı değildir, sadece erken evrelere yapılacak diye bir kural yoktur.

Ancak bazı durumlarda çok erken bir meme kanserinde bile, meme koruyucu cerrahi uygulanamayabilir. Memenin içinde birden çok tümör varsa, bu durumlarda tümörler çok küçük bile olsalar meme koruyucu cerrahi tedavi uygulanamaz.

Tümörün büyük olduğu durumlarda meme koruyucu cerrahi tedavi belirli şartlarda uygulanabilir. Hastaya önce kemoterapi uygulanır, kemoterapiyle tümör küçültülür. Bu aşamadan sonra cerrahi tedavi uygulanır.

Yorumlar