KADIN

Meme kanserli bir hastaya implant ile meme rekonstrüksiyonu ne zaman yapılmalıdır?

Çiğdem Ünal Doç. Dr. Çiğdem Ünal Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
2.817 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Meme kanserli bir hasta, meme kanseri tanısı aldıktan itibaren, plastik cerrahla beraber değerlendirilmelidir.

Bunun nedeni, özellikle erken evre hastalara, kanser ameliyatıyla eş zamanlı olarak meme rekonstrüksiyonu yapılabilmesidir. Erken evre hastaların çok büyük bir kısmı radyoterapi almazlar. Hasta tek bir ameliyatla hem kanserden kurtulmuş olur hem de meme rekonstrüksiyonu sağlamış olur.

Küçük bir memede, eş zamanlı olarak kalıcı protezle meme rekonstrüksiyonu yapmak mümkün olabilir. Memede hafif bir sarkma varsa veya meme B cuptan daha büyük bir memeyse, o zaman hem meme başını biraz daha yukarı almak hem de kasın bir miktar genişlemesi gerekir. O nedenle böyle hastalarda doku genişletici konularak genişletme yapmak mümkündür. 3 ay sonra genişleme bittikten sonra kalıcı olarak implant konur.

Radyoterapinin yumuşak dokular üzerine olumsuz etkileri olmaktadır. Hastanın radyoterapi alacağını önceden biliyorsak, o zaman rekonstrüksiyon ertelenir. Hastanın kemoterapisi ve radyoterapisi bittikten en az 6 ay sonraya ertelenir.

Radyoterapi almış ve geç dönemde başvurmuş bir hastada, genellikle vücudun kendi dokusuyla onarmayı veya kombinasyonları kullanmayı tercih ederiz.

Yorumlar