KADIN

6.818 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Meme kanserinin ilk tedavisi normalde cerrahi tedavidir. Dolayısıyla meme kanserli hastaların büyük bir bölümünde ilk uygulanan tedavi cerrahi tedavidir.

Ancak bazı özel durumlar vardır ki, bu kadınlara önce cerrahi tedavi uygulanamaz. Bu durumlar memenin iltihabı adı verilen kanser formlarıdır.Meme içerisindeki kitlenin çok büyük bir boyda olduğu, meme cildinde bir takım yaralar oluştuğu değişikliklere lokal ileri meme kanseri denmektedir.

Bu durumlarda ilk olarak cerrahi tedavi uygulanması yanlıştır. Önce kemoterapi uygulanır, hatta anti hormon tedavisi uygulanır. Tümör küçültülür ve ameliyat edilebilecek boyutlara getirilir ve bu dönemden sonra da cerrahi tedavi yapılır.

Meme kanseri eğer vücudun başka organlarına geçmişse, bu durumlarda cerrahi tedavi yapılmaz, ilaç tedavisi yapılır. Fakat son zamanlarda ortaya çıkan çalışma sonuçlarına göre, ilerlemiş ve vücudun başka yerlerine geçmiş kanserlerde bile, memeye yönelik bir cerrahi tedavi yapıldığı takdirde sonuçların daha iyi olduğuna yönelik istatistikler vardır.

Yorumlar