KADIN

6.539 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Meme kanserinin cerrahi tedavisinde, hem koruyucu cerrahi hem de memeyi almaya yönelik cerrahi tedaviler uygulanmaktadır.

Koruyucu cerrahideki hedef, hastalıklı dokuyu çevredeki sağlam dokuyla beraber tam olarak çıkarmak, sonrasında memeyi yeniden şekillendirerek, kadınlara eski memelerinin görüntülerine yakın bir görünümde iyi bir meme bırakmaktır. Bunu gerçekleştirirken de, onkoplastik cerrahi kurallarına uygun bir yaklaşımla cerrahi işlem uygularız.

Bazı kadınlarda meme koruyucu cerrahi uygun olmayabilir. Bu durumlarda da memenin tümünün alınması gündeme gelir. Memenin tümü alındıktan sonra da, kadınlara güzel bir görüntü bırakmak amacıyla, aynı seansta yeniden meme yapma işlemleri uygulanabilir. Bu durumlarda bazen memenin başı da alınabilir.

Son yıllardaki eğilim, meme başının da korunarak memenin içinin boşaltılması ve yerine bir protez yerleştirilerek geriye güzel bir görüntü bırakılmasıdır.

Meme kanseri cerrahi tedavisinde, koltukaltına yönelik de cerrahi işlemler uygulanmaktadır. Burada yapılacak işlemler ilk beze bulma yöntemi veya memedeki lenf bezlerinin alınmasıdır.

Yorumlar