KADIN

Meme kanseri sonrası estetik ameliyatının ardından nelere dikkat edilir?

Evrim Uçkunkaya Op.Dr. Evrim Uçkunkaya Estetik Cerrah
2.038 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Meme kanseri sonrasında dikkat edilmesi gerek 3-4 tane husus vardır. Meme kanseri sonrası protez koyduğumuzu farz edersek 6-8 hafta kadar spor yapmak yasaktır. Ağır aktiviteleri uygulamak yasaktır. Çok sıcakta bulunmak dokunuzu ödem ile şişireceği için size rahatsızlık verecektir bunu çok fazla istemeyiz. Yara yerlerinin iyileşmesi için çok fazla hareket etmenizi istemeyiz. 6-8 hafta kadar hiç çıkartmadan kullanmanız gereken sütyenleriniz vardır. Kullandığını su geçirmez flasterlerinizi kesinlikle çıkarmamanız gerekir. Çünkü yara üstüne ne kadar baskı gelirse yara iyileşmesi, kabarması, kızarması o kadar azalacaktır.

Öte yandan otolog doku ile yaptığımız rekonstrüksiyonlarda alınan yerin, bölgenin iyileşmesi için kullandığımız korseler vardır. Bu korselerin çıkartılmaması gerekir ki oradaki iki doku birbirine yapışsın ve orada sıvı birikimi olmasın. yine aynı şekilde memeye getirilen dokunun üstündeki flasterlere dikkat etmek gerekir. Daha sonrasında kol da olabilecek herhangi bir lenf problemlerinde şişmeleri engellemek için de lenf drenajları uygulanabilir. Aynı şekilde memeye meme masajları uygulanabilir.

Her ameliyatında kendi getirdiği paketler vardır. Bu paketlerinde nasıl tedavi edileceği, nasıl giderek azaltılacağı her ameliyattan sonra tarafımızdan sizlere anlatılır.

Bu büyük bir külfet değildir. Sonuçta unutulmamaldır ki, yarım kalan bir kadını tam bir kadına çeviriyoruz ona meme dokusunu vererek kadınlığını veriyoruz. Buna da bir kaç hafta sabrederek sosyal aktivitelerinden biraz daha geri planda durarak hayatının devamını yeni bir meme dokusuyla geçirme şansını yakalamış olduğunu unutmadan bakıldığında büyük bir problem olmadığı gözükecektir.

Yorumlar