KADIN

Meme kanseri sonrası estetik ameliyatın zararı var mıdır?

Evrim Uçkunkaya Op.Dr. Evrim Uçkunkaya Estetik Cerrah
3.766 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Meme kanseri sonrasında estetik ameliyatın bir zararı yoktur. Tabiki her ameliyatın birbirinden farklı iyi yada kötü sonuçları ortaya çıkabilir. Yeni bir memeye sahip olmak istediğimiz için bu durumun getirileri kadar götürüleri de olabilir. Bunları göz ardı etmemek lazım. Sonuçta konulan ürün bir protez ve vücuda yabancı olan bir madde.

Hasta ve doktorun çok iyi ilişki içinde olmaları lazım. Önceden bu komplikasyonları, hasta ve doktorun konuşması gerekir. Kanser olmadan konulabilecek herhangi bir protezin de kontrendikasyonları olabilir. Kapsül fibrozu olabilir, vücut bunu kabul etmeyebilir. Vücudun kabul etmemesinden dolayı sıvı birikimi olabilir. Diğer taraftan kendi dokusundan olan rekonstrüksiyonlarla da doku yetmeyebilir, dokunun altına yeniden slikon konulabilir ya da doku alınan yerde problem çıkabilir, iyileşmede gecikmeler olabilir, dokunun yerine adaptasyonunda bir problem olabilir, kanlanmasında bir problem olabilir. Tüm bunlar bunlar en başında hasta ve doktorun birbirleri ile konuşup anlaşması gereken konulardır.

Her hastaya ameliyat yapılır. Komplikasyonlar her ameliyatın sonunda olabilir. Ancak meme kanseri sonrası bir kadına tamamen dişiliğini geri kazandırmak, meme dokusunu geri vermek istiyorsak, küçük uyumsuzluklar ve komplikasyonlar göz önüne alınarak yapılmalıdır.

Yorumlar