KADIN

8.623 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Meme kanseri sonrasında estetik ameliyatlar 2 şekilde olabilir ya konulan protez veya valve olan expanderlerle olabilir yada kendi dokumuz dediğimiz otolok dokularla olabilir. Bunlar erken yada geç dönemlerde farklı şekillerde uygulanabilir.

Hangi seçeneğin uygulanacağı veya hasta için hangisinin uygun olduğu hasta ile beraber alınacak karar sonucunda uygulanabilir.

Bu iki yöntemde de iyileşme süreçleri farklılık gösterebilir. Yeni jenerasyon protezlerde eskisi gibi 10-15 yılda bir protezi değiştirmek söz konusu değil. Otolok doku konulduğu zaman ameliyat ve iyileşme süreleri biraz daha uzun olacaktır.

Her hastaya uygun bir tek yöntem söz konusu değildir. Hastanın yaşı, geçirdiği hastalıklar, kullandığı ilaçlar, vücudunun şekli, psikolojik durumu göz önüne alınarak hangi tekniğin kullanılacağı karar verilmelidir.

Bir hastanın radyoterapi görmesi sonrasında eğer dokuları uygun değilse ona protez koymak uygun olmayabilir, ona kendi dokusundan meme yapma daha uygun görülebilir. Bu 2 yöntemde de doktor ve hastanın beraber karar vermesi hastanın en uygun olduğu, kendini en iyi hissettiği dönemlerde hastaya uygulanmalıdır.

Yorumlar