KADIN

Markayı izinsiz kullananlar için işlem sırası nedir?

Sadık Gali Sadık Gali Avukat
2.043 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Markayı izinsiz kullananlar için öncelikle savcılığa suç duyurusunda bulunulmalı ve marka ihlalinin tespit edilmesini, önlenmesini ve ihlale neden olan araç, gereç ve eşyanın toplatılması savcılıktan talep edilmelidir.

Bu aşamadan sonra, savcılık ihlalin mevcut olup olmadığına ilişkin gerekli belgeleri toplar ve dosyayı bilirkişiye gönderir. Bilirkişi raporu sonrasında ihlal mevcut olduğu taktirde savcılık iddianame düzenleyerek ihlal eden hakkında dava açar ve yargılama aşaması başlamış olur.

Kovuşturma aşamasında mahkeme tarafların savunmalarını alarak gerekli belgeler eşliğinde dosyayı yeniden bilirkişiye gönderir ve rapor aldırır. Bu rapor çerçevesinde de ihlal olduğu kanaatine varılır ve mahkemede aynı kanaate varırsa ihlal eden hakkında cezai işlem uygulanır.

Bunun dışında tescil sahibi ihlal eden hakkında ceza davası dışında meydana gelen zararın karşılanması için de hukuk mahkemelerinde maddi ve manevi tazminat davası açabilir.

Bu doğrultuda bilirkişi raporunda tescil sahibinin zararını belirler ve mahkemenin de bu bedel üzerinden hüküm vermesi gerekmektedir.

Yorumlar