KADIN

9.243 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Marka yaratma aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

1 - Araştırma ve anlama aşaması
2- Bölümleme, hedefleme, konumlandırma aşaması
3 - Marka kimliği yaratma aşaması
4 - Planlama aşaması
5 - Uygulama aşaması

Daha sonraki süreçte ise, tüm bu aşamaların takip edilmesi, her uygulamanın performansına göre değerlendirilerek gerekirse revize edilip devam ettirilmesi gerekir.

Araştırma ve anlama aşamasında, rakipler, tüketiciler ve pazarla ilgili analizlerde bulunulur. Kendinizle de ilgili güçlü ve zayıf yönlerinizi, geçmişteki satışlarınızı, gelecek hedeflerinizi ve ekibinizin yetkinliğini sorgulayabilirsiniz. Rakiplerinizin marka konumlarını ve ürün alanlarını sorgulamak mümkündür. Bunun yanında tüketicilerin satın alma davranışları, pazarın evrimi ve projeksiyonu gibi konuları anlamaya çalışmak gerekir.

Bölümleme, hedefleme ve konumlandırma aşamasında, markanın hitap ettiği pazar anlamlı parçalara bölünür ve bu anlamlı parçalar içerisinde markaya uygun olan bir pozisyon belirlenir. Tüketici beklentilerine uygun bir konumlandırma fikri geliştirmek gerekir.

Daha sonra konumlandırma fikrinin tüketici zihninde nasıl yer edeceğiyle ilgili marka kimlik dökümanı oluşturmak gerekir. Markanın ne vaat ettiği, hedef kitlesinin ne olduğu, ürün genişleme alanının nasıl olacağı, ana rakiplerinin kimler olduğu gibi, markanın anayasası niteliğinde bir marka kimlik dökümanı oluşturmak gerekir. Bu kimlik dökümanının paralelinde markanın hedefleri belirlenir.

Yorumlar