KADIN

262.729 kez izlendi
5 / 4.45 - 20 Oy
Gönder Sitene Ekle
Tatlı Tarifleri - Makaron Tarifi: Toz şeker ve su, önce bir kaba konulur ve ocakta kaynatılarak şurup haline getirilir. Şurup haline gelirken mutlaka bir gıda derecesine ihtiyacımız vardır. Makaron yapımı derecesiz ve tartısız olmaz. Yumurta beyazının miktarı gıda derecesine göre belirlenmelidir.

Şurup 112 dereceye geldiğinde mikser alınır ve yumurta beyazı çırpılmaya başlanır. Bir kaç damla gıda boyasından damlatılır. 118 dereceye gelmiş olan şurup ocaktan alınır ve yavaş yavaş çırpılmış yumurta akına eklenmeye başlanır.

Badem tozu ve pudra şekeri karışımı, çok fazla söndürmemeye dikkat edilerek, yumurta beyazının içerisine karıştırılır. Çorba karıştırır gibi değil, malzemeleri alt üst ederek karıştırmak gerekir. Bu aşamada bir kaç damla ahududu aroması damlatılabilir. Yapılan karışım, sıkma torbasının içerisine konulur.

Tepsiye yağlı kağıdı hamurla birlikte yapıştırmak durumundayız. Yoksa hamur sıkılırken, yağlı kağıt hamura yapışarak geri gelecektir. Artan hamurla tepsiye yapıştırma işlemi yapılır. Üstüne yağlı kağıt yapıştırılır. Karışım sıkma torbası yardımıyla tepsiye sıkılır.

Tepsi hızlı bir şekilde tezgaha vurulur, kurabiyenin içerisindeki hava kabarcıkları çıkarılır.

Bu aşamadan sonra, tepsi 30 - 45 dakika arasında kuru bir yerde bekletilmelidir.

Yorumlar