KADIN

16.768 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
MS hastalığı ataklar ile seyreden bir hastalıktır ve çeşitli formları vardır. Bunları dört ana grupta toplamak mümkündür.

Birinci grupta ataklar ile seyreden MS hastalığıdır. Ataklar en az 24 saat sürer, genellikle daha uzun günler haftalar da sürebilir. Ataklar bir iyileşme ile sonlanır. Bazen tam bir iyileşme olur, bazen ise hastada izler bırakarak iyileşme gerçekleşir. Daha sonra bir iyilik dönemi olabilir. Bu dönem hastadan hastaya değişkenlik gösterebilir. Bu forma ataklar ile seyreden form denir. En sık görülen form budur.

Bazen ataklar ile seyreden form çok selim seyreder. Atakların sıklık ve şiddeti gayet düşüktür ve hemen hemen hiç iz bırakmadan ya da az iz bırakarak iyileşir bunun adına da selim form denir.

Ataklar ile seyreden form hastalığın seyri esnasında belli bir dönemden sonra karakter değiştirebilir ve ilerleyici bir döneme geçebilir. Bu dönemde ataklar daha az belirgindir ya da tamamen ortadan kalkmıştır.Artık hastalık ilerleyici bir karakter kazanmıştır. Buna da seconder ilerleyici form adı verilir.

MS hastalığı, bazen de hastalığın başlangıcından itibaren ilerleyici bir karakter gösterir. Burada ataklar eşlik edebilir veya etmeyebilir. Ama genellikle ilerleyici bir karaktere sahiptir.

Yorumlar