KADIN

5.487 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
MS hastalığının tedavisi bugün kısmen önemli ölçüde mümkündür. MS hastalığının tedavisini dört ana grup altında toplanır.

Birinci grup atak tedavisi. Yani atak şikayeti ile doktora başvuran hastaya uygulanan tedavidir. Bir hafta on günlük bir ilaç tedavisidir. Bunda amaç hastanın nörolojik durumunu iyileştirmek, MR'daki gelişmekte olan lezyonun düzelmesini sağlamaktır.

İkinci grup tedavi ise koruyucu tedavilerdir. Buradaki amaç hastanın atak geçirme olasılığını azaltmak, var olan nörolojik durumunu iyileştirmek ve MR'daki lezyon yükünü azaltmaktır.

Diğer tedavi seçeneği ise MS hastalığının seyri esnasında ortaya çıkan birtakım semptom ve bulguları ortadan kaldırmaya yönelik tedavilerdir. Buna semptomatik tedavi denir. Bu tedavi sonrası hastanın yaşam kalitesi artar.

Son olarak hastada ataklar sonucu bir nörolojik sekel iz kalmış ise bunun rehabilitasyonuna yönelik hastanın bu nörolojik problemler ile baş etmesini kolaylaştıracak, ona bu konuda yardımcı olacak rehabilitasyon ve fizik tedavi araçlarının kullanılmasıdır.

Yorumlar