KADIN

7.422 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
MS hastalığında tanı, bir nöroloji uzmanı tarafından konmalıdır. Nöroloji uzmanı, hastanın öyküsünü dinleyip, nörolojik muayeneye bakar. Burada merkez sinir sisteminin farklı noktalarının tutulması ve bu tutulumun farklı zamanlarda olması yani, hasta bir yada birden fazla atakla doktora başvuruyor ise ve her atakta farklı bölgeler tutulmuş ise hastanın MS olduğu düşünülür.

Bu tanıyı kesinleştirmek için bazı testlere ve araştırmalara ihtiyaç vardır. Bunlar beyin ve omurilik MR'ı olur. Bunun dışında kan sayımı, kimyasal testler, serolojik testler gibi çeşitli kan incelemeleri yapılır. Bunun yanında görsel sistemin tutulumunu araştırmak için de bir inceleme yapılır.

Bunun dışında Ms hastalarında kullanılan bir inceleme de beyin omurilik sıvısıdır. Beyin omur ilik sıvısının incelenmesi halk arasında belden su alınması olarak bilinmektedir. Belden su alma işleminin hastaya hiçbir kalıcı zararı olmamaktadır.Bu işlem tanının kesinleştirilmesi açısından büyük bir yarar sağlar.

Sonuç olarak nöroloji uzmanı, hastanın öyküsü, nörolojik muayene bulguları ve laboratuvar incelemelerini tamamlayarak nihai tanıya ulaşır.

Yorumlar