KADIN

6.171 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
MS hastalığı, ataklar ile seyreden otoimmün bir hastalıktır. Otoimmün hastalığın ne demek olduğunu açıklamak gerekirse; normalde insan vücudu, vücuda giren yabancı mikroorganizmaları tanır ve onlara karşı antikorlar yapar ve onlarla bir mücadeleye girişir. MS hastalığında insan vücudu kendi organellerini yabancı bir organel gibi değerlendirerek onlara karşı antikor yapmakta ve bu oluşan antikorlar MS hastalığı örneğinde olduğu gibi hastanın sinir sistemindeki miyelin kılıfının üzerine oturur ve burayı harap eder ve giderek sinir gövdesini de etkiler. Bunun sonucunda hastaların sinirlerinde normal iletim yapılamaz hale gelir ve burada tutulan bölgeye göre değişik belirtiler verir.

MS hastalığının oluşumunda erken çocukluk döneminde geçirilmiş enfensiyonların da etkisi vardır. MS hastalığı tek bir nedenle açıklanabilen bir hastalık değildir. Çevresel faktörler, coğrafi faktörler de rol oynar. MS hastalığı, Ekvatordan uzaklaştıkça daha sık görülmektedir. Bunun da nedeni D vitamini eksikliğidir.

MS hastalığında genetik de önemli bir faktördür. Aslında MS hastalığı tam anlamıyla genetik bir hastalık değildir ama genetik eğilim de MS hastalığının ortaya çıkmasında önemli bir faktördür. MS hastalığı bulunan ailelerde normal popülasyona göre daha sık görülür.

Yine yüksek oranda gördüğümüz bir diğer durum ise özellikle tek yumurta ikizleridir. İkizlerden birinde MS hastalığı varsa diğerinde de görülme olasılığı oldukça yüksektir.

Yorumlar