KADIN

MS hastaları yaşam kalitelerini artırmak için nelere dikkat etmelidir?

Önder Us Prof. Dr. Önder Us Nöroloji Uzmanı
10.469 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
MS hastalığında, hastaların günlük yaşamalarına olduğu gibi devam etmeleri tavsiye edilir. MS hastalarının dikkat etmesi gereken bazı durumlar da vardır. MS hastaları özellikle sıcak hava, hamam, sauna, sıcak duş ve güneş banyosu gibi sıcak ortamlardan kaçınmalıdır. Çünkü aşırı sıcak ortam hastalığın kötüleşmesine neden olabilir.

Enfeksiyonlar konusunda da MS hastalarının dikkat etmesi gerekir. Genel hijyene de dikkat etmek gerekir. Nezle, grip, ishal gibi enfeksiyon hastalığına yakalanmış kişiler ile temastan kaçınmaları gerekir. Çünkü basit bir enfeksiyon hastalığı, MS hastalığında bir atağa neden olabilir.

Psikolojik bir stres MS hastalığının kötüleşmesine neden olabilir. Hasta eğer kendini psikolojik bakımdan zorda hissediyorsa doktoruna başvurması gerekir.

MS hastalarında bir diğer önemli belirti de yorgunluktur. MS hastalarında sık olarak yorgunluk belirtisiyle karşılaşılmaktadır. Bu bakımdan MS hastalarının günlük yaşamlarını idame ettirmeleri için, enerjilerini ekonomik kullanmalarında yarar vardır.

MS hastalığında bir diğer önemli konu ise beslenmedir. Beslenmede genel olarak sağlıklı bilinen besinleri MS hastaları tüketmelidir. Akdeniz diyetini özellikle tavsiye ederiz. Genellikle içinde ne olduğu bilinen ürünleri tüketmelidirler.

Yorumlar