KADIN

34.536 kez izlendi
5 / 4.17 - 6 Oy
Gönder Sitene Ekle
İhtiyaç Listesi
  • En az iki ortak
  • En az 5.000 TL sermaye
  • Dükkan veya ofis
  • Ortakların ikametgah senetleri
  • Ortakların nüfus suretleri
  • Kuruluşu yapacak vekil
Aklınıza bir iş fikri geldi ve sizinle ortak olmak için can atan güvenilir bir dosta sahipsiniz. Biraz birikmiş paranız da varsa, limitet şirket kurup iş hayatına atılabilirsiniz.
1. Adım
Şirket ismine karar verin
Kuracağınız şirketin ismine karar verin. Şirket isminde, mutlaka şirketin faaliyeti ve 'Limitet Şirketi' ibaresinin geçmesi gereklidir. Kullanacağınız ismi Ticaret Sicil Memurluğunda araştırıp daha önce kullanılmayan bir isim olduğundan emin olun.
2. Adım
Ortakları belirleyin
Ortaklara ve bu ortakların şirkette sahip olacakları yüzdelere karar verin. Limitet şirketlerin en az 2, en fazla 50 ortağı olabilir. Ortaklar gerçek kişiler olabilecekleri gibi başka firmalar da olabilir.
3. Adım
Sermayeyi belirleyin
Şirketin sermayesine karar verin. Limitet şirketlerde sermaye en az 5.000 TL olmalıdır. Sermayenin en az %25'inin şirket kurulumundan üç ay sonrasına kadar, tamamının da kurulumdan itibaren üç yıl içinde ödenmesi gereklidir.
4. Adım
Müdürleri belirleyin
Şirketi yönetecek, şirket adına tek başına veya diğer müdürlerle beraber karar alıp imza yetkisine sahip olacak müdürleri belirleyin.
5. Adım
Faaliyet adresine karar verin
Şirketiniz için bir yer seçin. Eğer kiralık bir ofis ya da dükkanda çalışacaksanız, kurulacak şirket adına kira sözleşmesi yapın. Kendi yerinizde çalışacaksanız, tapuyu kurulum için hazır bulundurun.
6. Adım
Şirket ana sözleşmesini hazırlayın
Şirketinizin ana sözleşmesini hazırlayın. Ana sözleşme şirket unvanı, merkezinin adresi, işletme konusu ve faaliyetleri, sermaye miktarı, ortakların payları, şirketin müddeti gibi bir çok bilgiyi içermelidir.
İPUCU
Ana sözleşmeyi hazırlarken hazır bir taslak üzerinden gitmeniz, size çok zaman kazandıracaktır.
7. Adım
Sözleşmeyi noterde tasdik ettirin
Hazırladığınız sözleşmeyi noterde tasdik ettirin. Bütün ortakların noterde bulunması gereklidir, ancak istenirse vekalet verilerek bir vekil tarafından da gerçekleştirilebilir.
8. Adım
Sözleşmenizi tescil ettirin
Ticaret Sicili Memurluğuna bir dilekçe vererek sözleşmenizi tescil ettirin. Böylelikle şirket tüzel kişilik kazanmış olur.
9. Adım
Vergi dairesine kaydınızı yaptırın
Gerekli belgelerle vergi dairesine başvurun. Vergi dairesi ayrıca fiziksel olarak da iş yerini ziyaret edip yoklama fişi dolduracaktır.
10. Adım
Odaya kayıt yaptırın
Şirketinizin faaliyet alanı ile ilgili odaya, kayıt yaptırın.
11. Adım
Diğer başvuruları yapın
Gerekli durumlarda belediyelerden iş yeri açma ruhsatı, hafta tatili ruhsatı gibi diğer belgeleri ve izinleri alın.
Çalışanlar ve ortaklar için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruları yapın.
İPUCU
Şirketinizin kuruluş aşamasında güvenilir bir muhasebeci ile çalışmanız, bütün bu adımlarda size çok büyük kolaylık ve zaman kazandıracaktır.
Türk Dil Kurumu'na göre Limited yazılışının yanlış olduğunu biliyor muydunuz?

Yorumlar