KADIN

12.767 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Lazer ile ameliyatsız bel ve boyun fıtığı tedavisi, lazer enerjisi kullanılarak yıpranmış ve fıtıklaşmış olan disk ekleminin içerisine özel iğnelerle ulaşılarak bu eklemin çok ufak bir kısmının yakılarak buharlaştırılması ve eklem içerisindeki basıncın düşürülmesi prensibine dayanan bir tedavidir.

Lokal anestezi altında, radyolojik kontrollerle yapılan bu işlem sırasında ince iğnelerle hastanın disk eklemi içerisine ulaşılır. Lazer enerjisi belirli kurallar çerçevesinde, her bir eklem için farklı güçte ve enerjide olmak üzere eklem içerisine uygulanır. Amaç, eklemin küçük bir parçasının yakılarak buharlaştırılmasıdır. Bu işlem sırasında büyük bir eklem parçasının buharlaştığını ve gaz olarak dışarı çıktığını bizzat gözlemleriz.

Lazer ile yapılan tedavilerde, önemli olan hastanın gerçekten bu tedaviye ihtiyaç duyuyor olması, yeterli teknolojik imkanlara sahip koşullar altında yapılması, lazer teknolojisini kullanan doktorun bu teknoloji konusunda son derece deneyimli olması gerekmektedir. Lazer, deneyimsiz ellerde bir silah haline gelip hastaya, ekleme ve diğer yapılara zarar verme riski taşıyabilir.

Lazer ile ameliyatsız bel ve boyun fıtığı tedavisinin hastanede yatış gerektirmez. Yaklaşık olarak 15 dakika sürerler. Ağrısız işlemlerdir, işlem sonrasında yarım saat istirahat eden hasta evine dönebilir. Ciltte herhangi bir kesi yapılması gerekmez, hasta ertesi gün işine başlayabilir. Enfeksiyon ve kanama riski gibi riskler oldukça azdır.

Yorumlar