KADIN

8.542 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Özgün olarak lasik cerrahisinden bahsedeceksek, keratokonus adı verilen bir kornea hastalığının kişide olup olmadığının peşinen anlaşılması yaşamsal önemdedir.

Keratokonus, korneanın dikleşip incelmesi ve aşağıya doğru çökmesiyle karakterize olan, nedeni belirsiz, büluğ çağında gençlerde çok sık gördüğümüz bir hastalıktır.

Ülkemizde nadir gözüken bir hastalık sayılmaz, oldukça çok sayıda hasta vardır, gündelik hekimlik pratiğimizde de buna şahit olmaktayız.

Keratokonus hastalarına lasik uygulanmasını istemeyiz, fakat excimer lazerin hiç bir türünün uygulanmaması gerektiği de doğru değildir.

Keratokonus da şu anda ara tedavi modelleri uygulanabilmektedir. Cross-linking yöntemiyle kornea güçlendirilerek, yüzey ablasyonu denilen PRK türü yöntemlerle korneanın belli ölçülerde düzeltilmesi mümkündür.

Ama zar kaldırılarak yani lasik türevi olan uygulamalar, keratokonus hastalarında temel bir prensip olarak uygulanmamalıdır. Çünkü keratokonusu arttırabilir, bu tablonun daha ilerlemesine neden olabilir. Bu hastalarda lasik uygulamamak gerekir.

Tiroidin fazla çalışmasıyla gelişen guatr, hamilelik, 18 yaşından daha küçük olmak, gözlük numarasının hala belirgin biçimde ilerlemesi durumlarında da lasik uygulanmamaktadır.

Yorumlar