KADIN

6.336 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Langırtta oyuna başlamak için, top orta saha bebeklerden herhangi birinin ayağına verilir. Bunun hangi takımın bebeğine verileceği ise yazı tura atışı ile belirlenir.

Top orta saha bebeklerinden birine verildikten sonra, yan yana bulunan iki bebeğe çarptırılır. Daha sonrasında şut ya da pas serbest hale gelir.

Langırtta bir hattan diğerine pas vermek için, topun iki bebeğe çarpması gerekmektedir. Bir topu tek bir hareketle diğer hatta aktaramazsınız.

Diğer önemli bir kural ise, topun hatlarda kalma süresidir. Orta saha için topu tutma süresi 10 saniye, forvet hattı ve defans bloku için 15 saniyedir. Bunlar uluslararası kurallardır.

Langırtta bir dizi yasak hareket vardır. Bunların başında fırfır gelmektedir. Fırfır, bebeklerin 360 dereceden fazla sürekli olarak çevrilmesidir. Bu oyunun kalitesini ve düzenini bozmaktadır. Bunun yanı sıra, rakibi rahatsız etmek, aşırı seslerle rakibin dikkatini dağıtmak, masayı sallamak gibi davranışlar yasaktır.

Uluslararası turnuva maçlarındaki oyunlar genelde 5 maçtan oluşur. 5 maçın üçünü alan oyunu kazanır. Her bir maçta da 5 gole ilk ulaşan takım ya da oyuncu maçı kazanmış olur. Kaleye giren her top bir gol sayılır.

Langırtta boşta duran toplar, son gol yiyen takımın orta sahasına geri verilir. Defans hattında bir yerde erişilmez noktada kalmışsa, son gol yiyen takımın kalecisine iade edilir ve oradan başlar.

Langırtta topun masadan fırladığı durumlarda, o takımı cezalandırmak için top karşı takımın orta sahasına iade edilir ve karşı takım bu şekilde başlar.

Yorumlar