KADIN

Kurban Bayramı'nda sindirimi kolaylaştırmak için neler yapılmalıdır?

Nil Şahin Gürhan Nil Şahin Gürhan Beslenme ve Diyet Uzmanı
3.233 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yemek yemeye ve sağlıklı beslenmeye sabahtan itibaren dikkat edilmeli ve sindirim problemi oluşturmamaya özen gösterilmelidir. Çünkü oluşmuş bir sindirim problemi ve oluşmuş aşırı gazı düzeltmek için ilaç kullanmak gerekebilir.

Sindirim problemi yaşamamak için, sabah uyanınca 1 saat içerisinde kahvaltı yapmak, ekmek olarak tam tahıl ekmeği kullanmak, domates, salatalık, marul gibi mevsim sebzesi kullanmak, yanında çay ve kahve içmek önemlidir. Her şeyden önce yavaş yemeye ve iyi çiğnemeye dikkat edilmelidir.

Kurban Bayramı'nda da, normal hayatta da 4 saatten uzun süreyi bir şey yemeden geçirmemek gereklidir. Aralarda küçük bir avuç kuruyemiş, sindirimin devam etmesi için metabolizmayı çalıştırmış olur.

Öğlen yemeğinde et iyi pişmiş olmalı, yanında bol salata, buğdaylı çorbalar ve yoğurt yenmelidir. Çok rahatsız olduğunuzu hissettiğinizde yemeğin üzerine doğal maden suyu içilebilir.

Akşam yemeğini hafif yemeye ve iyi çiğnemeye özen gösterilmelidir. Öğün aralarında da az az düzenli su içmeye özen gösterilmelidir.

Yorumlar